IV Niedziela Wielkiego Postu – 22.03.2020 r.

 1. W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w całym kraju oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób w jednym miejscu, w tym też zgromadzeń religijnych wszystkie Msze Św. z naszego Kościoła dzisiaj o 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 są transmitowane na YouTube. Intencje Mszy Św. możemy zamawiać telefonicznie.
 2. Do odwołania obowiązuje dyspensa Arcybiskupa Metropolity od uczestnictwa we Mszy Św. Niedzielnej, ale uczestniczymy na żywo we Mszy Św. przez środki społecznego przekazu zwłaszcza z naszej Parafii, ale nie przez odtwarzanie.
 3. Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa i codzienny Różaniec o 20.30 transmitowane na żywo na YouTube. Zachęcamy do łączności duchowej i wspólnej modlitwy w domu przez internet. Codzienna Modlitwa Różańcowa w intencji ludzi Chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb sanitarnych, medycznych i mundurowych, a także o pokój w naszych sercach i łaskę nawrócenia, pokuty i przemiany.
 4. Okazja do spowiedzi Świętej codziennie 15 minut przed każdą Mszą Św. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Tygodnia. Ponadto nie jest możliwa spowiedź przez telefon czy internet czyli na odległość. Stolica Apostolska wyraźnie wskazuje, że w przestrzeni wirtualnej nie ma sakramentów
 5. Znak pokoju przekazywany przez skinienie głowy, bez podawania sobie rąk.
 6. W obecnej sytuacji są dopuszczalne trzy formy udzielania Komunii Świętej: na rękę, do ust i forma duchowa. Dlatego prosimy, aby Ci, którzy chcą przyjąć Komunię Św. do ust podeszli na końcu. Ciało Pańskie przyjmujemy na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc jeszcze przed kapłanem, prawą ręką wkładamy Świętą Hostię do ust. Wiemy, że dla niektórych wiernych może to stanowić duchowy lęk, ale prosimy o to w trosce o zdrowie wszystkich, tak jak Jezus z miłością troszczył się o każdego. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: 1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; 2) wzbudzić miłość ku Niemu; 3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie. Przypominamy, że już teraz można skorzystać z Komunii Świętej Wielkanocnej. Jej czas obejmuje okres od Środy Popielcowej (26 lutego 2020 r.) do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020 r.)
 7. Jeśli ktoś z osób starszych potrzebuje pomocy prosimy o kontakt telefoniczny do PZC. W sytuacji stanu epidemii w Polsce, Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchomiła CENTRUM KRYZYSOWE. Osobom znajdującym się w najbardziej kryzysowych sytuacjach, będziemy kierować konieczną pomoc żywnościową oraz inną w miarę dostępnych możliwości. Informacje i formularze zgłoszeniowe dla osób potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców w wersji elektronicznej znajdują się na stronie: www.caritas.gda.pl. E-mail: pomoc@caritas.gda.pl; tel. 533 352 386 (czynny w dni robocze od godz. 8.00 do godz. 14.00).
 8. STOLICA APOSTOLSKA udziela Odpustu specjalnego Wiernym dotkniętym pandemią korona wirusa, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na korona wirusa, a także wierni, ?którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej .albo odmówić Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe. Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.
 9. Comiesięczna zbiórka ofiar Skarbników na prace przy Kościele zawieszona do odwołania. Zachęcamy do złożenia ofiary na konto parafialne jak to wielu do tej pory czyniło. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 10. Kolejne zalecenia i informacje dotyczące Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych będą podane w najbliższych dniach.
 11. Dzisiejsze Słowo Metropolity Gdańskiego jest umieszczone na stronie parafialnej.www.swkrzysztof.pl
 12. Prośmy Boga o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii korona wirusa.
Przewiń na górę