Menu Zamknij

Wielki Post

Modlitwa, Post, Jałmużna
Okres Wielkiego Postu to czas poprzedzający i przygotowujący obchodzenie Paschy. Jest to czas słuchania słowa Bożego i czas nawrócenia, czas pojednania z Bogiem i braćmi, częstego uciekania się do „broni pokuty chrześcijańskiej” tzn. do modlitwy, postu i jałmużny (por. Mt 6. 1-6 16-18).

Okres Wielkiego Postu trwa od środy popielcowej do Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej wyłącznie, czyli do rozpoczęcia Triduum Paschalnego.

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski (21.03.1985) od Środy Popielcowej rozpoczyna się okres na wypełnienie obowiązku Komunii Św. wielkonocnej.
___
Nabożeństwa Wielkopostne w naszej Parafii


Droga Krzyżowa

piątek 9.00 i 18.30.


Gorzkie żale
niedziela 17.15

Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w Wielkim Poście pra za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

  • w jakikolwiek piątek Wielkiego Postu odmówi po Komunii Św. Oto ja dobry i najsłodszy Pasterzu… przed wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego,
  • przynajmniej przez trzy pełne dni będzie uczestniczyć w rekolekcjach,
  • sam odprawi nabożeństwo Drogi Krzyżowej, bądź pobożnie się włączy, gdy będzie ono odprawiane przez Ojca Św. i transmitowane przez telewizję lub radio,
  • weźmie pobożny udział w nabożeństwie w jakimkolwiek koście na terenie Polski.

___
Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2021
W Watykanie zaprezentowano tegoroczne orędzie Papieża na Wielki Post. Nosi ono tytuł: „Oto idziemy do Jerozolimy” (Mt 20, 18). Franciszek zachęca w nim do odnowy wiary, do zaczerpnięcia żywej wody nadziei oraz przyjęcia otwartym sercem miłości Boga. Przypomina, że post, modlitwa oraz jałmużna są warunkami i znakami nawrócenia. Post odnosi się do ubóstwa i wyrzeczenia, jałmużna wyraża się w spojrzeniach i gestach miłości wobec poranionego człowieka, natomiast modlitwa podejmuje synowski dialog z Ojcem.

Treść Orędzia
___